Hakka püsikliendiks (-5%)
Jaanikaunapulber 200g (jaanikaun)
Toode
Jaanikaunapulber 200g (jaanikaun)
Hind
4.61 €
Komplektis
1
Toote kood
SP003
Saadavus
Tellimisel (tarne 1-7 tööpäeva)
Bränd
Soja
Suuruse valik
Kommenteeri toodet

Jaanikaun on äärmiselt väärtuslik toiduaine, mis kahjuks eestlase toidulaual veel üsna tundmatu on , siis vajab jaanikaun ehk kaarob põhjalikku ülevaadet nii bioloogilisest, ajaloolis-arheoloogilisest, kui ka kasutamise aspektist lähtuvalt.

Jaanikauna seemnetes sisalduvat kummivaiku kasutatakse väga laialdaselt erinevates tööstustes. Teda leiab kosmeetikas, farmatseutikas, puhastusvahendites, liimides, fotopaberites ja väga paljudes muudes kohtades. Jaanikaunapuu puit on väga kõva ning peene kiuga - treialitööks ning mööblitööstuses on see puit väga hinnatud.

Jaanikaun toidulaual
Kuna jaanikaunad on looduslikult magusad, suhkrusisaldusega kuni 72 %, siis kasutatakse teda söögiks kui maiustust. 1920-1930. aastatel oli jaanikaun populaarne maiustus ka Eesti turgudel ja laatadel.

Tänapäeval valmistatakse jaanikaunast kakaosarnast pulbrit, mida saab lisada kuumale või külmale sojapiimale. Jaanikaunajahu segatakse nisujahuga ning valmistatakse näiteks pannkooke ning muid erinevaid kondiitritooteid. Jaanikaunajahu, mis on valmistatud seemnetega kaunast, on väga kiudaineterikas ning seda kasutatakse hommikusöökides. Peenemast jahust valmistatakse maiustusi, komme ja šokolaaditaolisi tahvlikesi. Jaanikauna seemnetest saadakse kummitaolist ainet, mida kasutatakse stabilisaatori ning paksendajana paljudes toiduainetes. Seemnejääkidest tehakse tärklise ja ning suhkruvabat jahu, milles on kuni 60 % proteiini sobides väga hästi diabeetikutele.

Röstitud jaanikauna seemnedi saab edukalt kasutada ka aseainena kohvile, see on üsna levinud näiteks Saksamaal. Hispaanias on röstitud seemneid segatud kohviubadega.

Jaanikauna unikaalsed omadused
Jaanikaun sobib hästi asendama suhkrut kuna on looduslikult magusa maitsega omades kõrget suhkrute sisaldust nagu sahharoos, glükoos, fruktoos. Oma maitselt meenutab jaanikaun kakaod ja šokolaadi, kuid temas ei ole kofeiini ega theobromiini, mis tekitavad sõltuvust ja allergiat. Need kaks ainet on stimulandid, mille körvalnähtudeks vöivad olla ärevustunne närvilisus, iiveldus ning südamepekslemine. Seetöttu on jaanikauna-jook hea asendus kakao ja shokolaadi tarbimisele.

Jaanikaun ei sisalda ka sellised kahjulikud ühendid, nagu fenüületüülalaniin, türamiin, mis mölemad on migreeni ja allergia allikateks ja on esindatud näiteks shokolaadis.

Ka oblikhape, mis pärsib kaltsiumi ja tsingi omastamist ja on shokolaadi koosseisus, puudub kaarobis. Kaltsium ja tsink on kauni ja terve naha jaoks vajalikud. See seletab, miks on jaanikauna tarvitavate naiste nahk nii kaunis, näiteks Hispaania või teised Vahemeremaad.

Jaanikaun on tähtis ka hea figuuri loomisel. Olles vähese rasvasisaldusega ning looduslikult magus vähendab ta vajadust teiste magusate, kuid kaloririkaste maiustuste järele. Lisaks sellele, et jaanikaun ei sisalda kolesterooli, ta ka vähendab liigse kolesterooli omastamist organismis, parandades soolestiku motoorikat, kuna on väga rikas lahustumatute kiudainete poolt.
Väga väärtuslik on jaanikaun oma madala soodiumisisalduse ja körge ehk 80 %-lise proteiinisisalduse töttu.

Kaarob ehk jaanikaun on samuti vitamiinide A, B1, B2, B3, ja D ning selliste mineraalainete rikas nagu kaltsium, fosfor, kaalium, magneesium, raud, mangaan, baarium, vask, ja nikkel. Seda köike organismile optimaalses koguses.

Teadlased on hiljuti avastanud kaarobi antioksüdatiivse omaduse. Parkainete balanseerituse töttu on jaanikaunal antihemorroidaalne kohalik mõju, ning tugev antibakteriaalne efekt ja soolestiku ärritust vähendav toime. Teadlased on tuvastanud jaanikauna effektiivset toimet kaksteistsörmiku haavandile ja funktsionaalsele diarröale (köhulahtisus). Teadlased soovitavad kaarobit tarvitada päevas minimaalselt 20 gr.

Jaanikaun on iidne unikaalne ja väga vajalik lisand ja uuendus meie menüüs ning igapäevases toidusedelis, mille pidev tarvitamine toob endaga kaasa stabiilse energia töusu ning vitaalsuse.

 Ühikuhind 23,05 EUR/Kg

Kommenteeri toodet